Erkek ve Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Genelde, kadınlarda cinsel  isteksizlik söz konusu olsa da, günümüzde, erkeklerinde bu sorunları söz konusu olmakla birlikte uzmanlar tarafından saptanıyor. Gerek günlük hayatın stresi, gerek ise çiftler arasındaki uyumsuzluk ile cinsel istekte  bir azalma söz konusu olmaktadır.

Bir kadın veya erkek  cinselliği seyrek olarak yaşıyor ve istiyorsa, o kişide hormonal bir dengesizlik olduğu ve tıbbi tedavi gerektiği şeklinde yaygın fakat bir yanlış kanı vardır. Ama cinsel istek çok daha karmaşık bir olaydır. Beden sağlığı, ruhsal sağlık, beslenme, kişinin vücudunu algılayış şekli, stres düzeyi, ve ilişkinin kalitesi gibi birçok faktöre bağlıdır.

Cinsel isteksizliğin sık rastlanan bazı nedenleri şunlardır:

* çift arasında yaşanan iletişim sorunu,

* çift arasındaki sevgi eksikliği,

* çiftin birlikte vakit geçirme süresinin az olması, yeterince bir arada olmamaları,

* olumsuz ve kötü bir cinsel deneyim yaşamış olmak,

* fiziksel rahatsızlıklar,

* yorgunluk, uykusuzluk, stres,

* erkeğin erken boşalması,

* cinsel ilişkide erkeğin penisinin yeterli sertlikte olmaması,

* * * *cinsel İsteksizlik çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklandığından, çözümü de psikolojik tedavidir.

Cinsel isteğin olması çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar: Biyolojik içgüdü, yeterli özgüven, cinsellikle ilgili önceki deneyimlerin olumlu olması, uygun bir cinsel eşin olması, birlikte olunan kişi ile cinsellik dışındaki alanlarda da iyi bir ilişkinin olması gibi. Bu alanların herhangi birinde sorun olması cinsel isteğin azalması ile sonuçlanabilir. Tam uyumlu bir çifte ise cinsel istek son derce yüksek olur.

Çiftler arasındaki cinsel ilişki sorunu evliyse kişiler; evliliklerini, birliktelik ise; ilişkilerini olumsuz yönde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir